5 стъпки в процеса по асфалтиране
Правилните стъпки по пътя към качественото асфалтиране
В началото е изпълнителят – той трябва да притежава и да има обучени оператори, които да боравят с необходимата техника. Следва сключването на договор, който трябва да е изгоден и за двете страни. Ваша е отговорността да се запознаете подробно с всички клаузи, за да сте наясно с правата и задълженията си.
Етапи в процеса по асфалтиране
- Подготовка на терена
Време е теренът да бъде разчистен напълно. Това включва и отстраняване на стара настилка, ако към този момент има такава по него. Само така може да се осигури качествено полагане на асфалт.
- Дрениране
Ако не се дренира достатъчно добре, асфалтовият път може да се свлече. С помощта на дренажа се формират наклоните и правилното оттичане на водата. Тук трябва да се отдели специално внимание и на уплътняването чрез валяк, който допълнително да изглади неравностите по участъка.
- Основа
Ред е на основата, която се полага, обикновено е чакълеста. Това е предпочитан материал, защото е здрав и стабилен.
- Фиксация и опаковка
Почвата и чакълът се фиксират с така нареченото опаковане, което е последния етап преди същинското асфалтиране. Той гарантира, че превозните средства или лошото време, няма да разместят долния слой.
- Поставяне на асфалта
Цикълът се затваря окончателно с поставянето на асфалта с помощта на нужната техника. Настилката се изравнява непосредствено след това с валяк.
Дебелина на асфалта
В интернет пространството често може да забележите усилени дискусии относно дебелината на асфалта. Често темата е и обект на сериозни спорове между потребителите. Някои защитават тезата, че той трябва да е по-плътен, а други отбелязват, че си има стандарти.
Професионалното мнение сочи, че асфалтът може да е дебел от 5 см до 7 и малко над половина см. Тези усреднени стойности си имат и точни параметри, с които експертите са отлично запознати. Те са не просто желателни, но и вече тествани във времето, като резултатът показва, че са гаранция за устойчивост. Ако настилката трябва да издържи и да е непоклатима, независимо от условията, тя трябва да влиза в съответните рамки.
Възможно са и компромиси, които се допускат при определени обстоятелства. Това става, когато се касае за улици в жилищни квартали, пространства пред блокове и сгради, както и пред частни домове в по-малки населени места. В тези райони не се отчита голяма натовареност на пътищата от тежки возила. В такъв случай асфалтът може да е по-тънък слой. Понякога, когато говорим за обратния пример, асфалтът може да достигне до 12 см дебелина, но стига движението от коли да го изисква.
Качествено асфалтиране и редене на унипаваж от Razbivachi.eu.