Давност на глобите от КАТ – има ли смисъл от обжалване
Прибирате се вкъщи от страхотна почивка, на която сте успели да изкарате чудесно време със своето семейство, по пътя ви спира катаджия за рутинна проверка, вследствие на която с изумление установявате, че имате стар висящ фиш за превишена скорост. Това е една доста често срещана неприятна ситуация, която обичайно приключва с плащане на глобата, дори когато имате основание да обжалвате акта, въз основа на който тя ви е наложена.
Много са нарушенията на Закона за движение по пътищата, които влекат административно-наказателната отговорност след себе си, която най-често се изразява в налагането на глоба. Административните наказания в този случай се налагат по реда на Закона за административните наказания и нарушения (ЗАНН), а в него имате един много важен коз – давностните срокове за издаване на актовете по административнонаказателната процедура.
Давност на глобите от КАТ – кой е срокът, за който да следим
Един от основните ви козове тук е срокът за изпълнение на вашето задължение за заплащане сумата на наложената ви като административно наказание глоба. Ако той е изтекъл, вие вече нямате такова задължение и следователно, неплащането на глобата не може да се счете за неизпълнение.
Срокът за изпълнение на административно наказание глоба е двугодишен от датата, на която е наложено наказанието. То се счита за наложено, когато наказателното постановление, въз основа на което то се изпълнява е влязло в сила. Т. е. ако са изтекли 2 години от влизането в сила на наказателното постановление, давността на глобата е изтекла.
В общата хипотеза наказателното постановление влиза в сила след изтичане на срока на обжалването му, без такова да е последвало от ваша страна.
Имате нужда от консултация относно давност на глобите от КАТ или друг свързан въпрос? Добри специалисти ще откриете на SBKLaw.bg
За какво друго можем да следим по отношение глобите от КАТ
Давността за изпълнение на глобата обаче не е единственият ви коз тук. Неслучайно имате възможност за обжалване и то не само на физическия наказващ акт – наказателното постановление, но и на електронния фиш. Наказателното постановление се обжалва в 7-дневен срок, а електронния фиш – в 14-дневен срок от връчването.
Едни от най-честите грешки на администрацията при налагане на административни наказания в тази насока са именно по отношение спазването от тяхна страна на други срокове в административнонаказателното производство. Това са сроковете за издаване на АУАН и на наказателно постановление.
АУАН трябва да бъде издаден в тримесечен срок от откриване на нарушителя или в срок от една година откакто е извършено нарушението. НП трябва да се издаде в 6-месечен срок от съставянето на АУАН.
Ако се съмнявате за неспазването на тези срокове, може да се обърнете към SBKLaw.bg за помощ при обжалването. Там ще откриете специалисти с богат опит в сферата.