Правилата при наемане на автомобил – защо е важно да се спазват
Наемането на автомобил може да се направи на все по-добри цени и при все по-добри условия. Въпреки това, поради непознаване на правилата и на техния смисъл, все още има хора, които допускат глупави грешки и допускат да си навлекат неприятности.
Самата система за наемане на автомобил е устроена така, че ако спазвате всички правила стриктно, вие ще сте напълно защитени.
Ако, обаче, нарушите правилата (отдадете колата на друг шофьор, забравите да долеете гориво преди връщането, запалите цигара в колата и други подобни, ще се навлечете куп главоболия и проблеми с компанията.
Кой може да управлява автомобила и защо това е важно
Автомобилът под наем може да се управлява само от лицето, което е страна по договора, тоест от човека, който наема превозното средство от агенцията за коли под наем в София.
Сключвайки договора, вие заявявате с подписа си, че няма да предоставяте колата на друг без разрешението на компанията за отдаване на коли под наем, дори и за минутка, за да види как се управлява точи модел автомобил.
Повечето компании за коли под наем не начисляват допълнителни такси към цената за да включат втори шофьор, но ако ще управлява и друг човек, освен вас, това задължително да се посочи още при наемането (разгледайте в SofiaRentACar.bg).
Какво лошо може да се случи
Неспазването на това много важно правило може да доведе до проблем в случай на злополука на пътя, а ако ще наемате кола в София, трябва да знаете, че столицата ни е едно от най-лошите за шофиране градове в Европа, най-вече заради лошите навици на българските шофьори.
Ако се случи да причините пътно-транспортно произшествие (ПТП) и не сте били посочени като сертифициран шофьор в договора за наем на превозното средство, обикновено ще трябва да поемете цялата отговорност за пълната стойност на колата.
В този случай трябва да се каже, че точно това правило, в което е описано, че само включените в договора лица могат да управляват колата, не е някаква приумица на компанията, а си има конкретен смисъл.
Още повече, че то не е измислено от самата компания, а обикновено е изискване на застрахователите, които трябва да поемат щетите в случай на злополука.