Диамантена боркорона – има ли смисъл от скъпата инвестиция?
Боркороната представлява обикновена наставка за ръчни и/или по-често машинни инструменти. В най-общия случай се ползва за контурноразсвредловане на повърхнини или нефинално райбероване и калиброване на отверстия. Различните видове боркорони се използват както в леката промишленост и любителското производство, така и в специализирани индустриални халета.
Какви видове боркорони съществуват съществуват?
В света на металите най-важните фактори, които ще определят типа и изработката на даден инструмент са материалите с които той ще работи. Материалът от който е произведена заготовката за нашия детайл определя характеристиките, необходими от нашия инструмент.
Съществуват боркорони за разпробиване на метали с различни твърдости, стъклокерамика, дървен материал, пластмаси и синтетични полимери и т.н. За правилната експлоатация на режещите инструменти е от основно значение изборът на пробивния апарат (най-вече материалния му състав) да бъде съгласуван с технологическите изисквания на обработвания детайл.
Защо диамант?
Диамантът е най-твърдото нещо познато на човека, нима с диамант не може да се разпробие всичко? Е, не е толкова просто – диамантеното покритие върху режещия профил на различни инструменти означава единствено че това е специализиран инструмент, а не универсален такъв.
Като материал той е изключително резистентен на абразивност, има най-високия коефициент на твърдост познат на човека, не е електропроводим и не корозира – тези качества го превръщат в предпочитан материал за покритие на режещи повърхности.
Структурата на този естествен материал в чистата си форма представлява кристална решетка, която разрушава симетрията си при нагряване с температури над 700C, при което протича процес, познат в органичната химия като карбидизация. Това нарушава неговата способност да извършва полезна работа.
Затова естествения в природата диамант трябва да бъде специално обработен така, че да представлява стритък от фини кристални частици, и сетне тогава да бъде нанесен върху повърхността на режещия инструмент за да бъде ефикасен.
Защо е по-скъп?
Първо на първо – процеса на производство е дълъг и трудоемък. Той е свързан с раздробяване и разбиване на големи кристали диамант и превръщането им в кристализиран прашец.
И второ – има изключително кратък жизнен цикъл. Аналогично на твърд плат, покрит с алуминиев оксид за абразивна обработка на детайли (сиреч шкурка), така и диамантените покрития се произвеждат с малки кристални налепи по профила на режещия инструмент, и също като шкурката се изронват твърде лесно.
Затова употребата на диамантени инструменти е сведена до специализираните технически операции – понеже са твърде скъпи за да се ползват като редовен консуматив за нормални работни процеси.
Оправдана ли е цената?
Професионалист или любител, работещият върху даден детайл трябва да има поне основно разбиране за това какво иска да постигне с изделието, и също така как. Диамантените прибори за работа са скъпи не просто защото са най-добрите в абразивното отнемане на материал, а защото са трудни за производство и защото имат краткотраен живот.
Както една шкурка губи качествата си след кратка употреба, независимо колко добра работа е вършела в началото, така и диамантеното покритие се изронва, независимо колко износоустойчиви са самите кристалчета. Уви, има някои неща в трудовата дейност, които не могат да бъдат постигнати иначе, затова именно се прибягва до подобна методология на работа.
В заключение
Тук може само да се повтори и подчертае че диамантените инструменти, било то боркорона, пила или свредло, представляват специализирани инструменти, а не общоупотребителни. От подобна инвестиция няма смисъл когато:
– се търси инструмент с дълъг живот;
– се търси инструмент за обработка на меки материали;
– се търси инструмент за малковажни проекти с ниски изисквания за точност;
– се търси инструмент за обработка на термопластични и термореактивни материали.
Подобно на всеки друг скъп такъм в железарията, цената е оправдана само тогава, когато това е технологически и икономически най-съответстващото средство за определена дейност.