Наследяване по завещание и по закон според семейното и наследствено право
Семейното и наследственото право обхваща юридическите аспекти на семейни и наследствени въпроси, които в даден момент от живота засягат по един или друг начин всеки човек.
Това включва всички въпроси, свързани с брака, развода, издръжката, попечителството над децата, осиновяването и разрешаването на всякакви семейни спорове.
Видове наследяване според семейното и наследствено право
В областта на наследственото право се разглеждат най-различни въпроси, свързани с наследяването на имущество, изработването на завещания и разрешаването на наследствени спорове.
Много интересно място заемат различните видове наследяване, които правната наука разглежда. На кратко, наследяването може да се разглежда под две основни форми, като те са ясно определени в законодателството.
Първата от тях е така нареченото наследяване по закон, а вторият вид е наследяване по завещание. Най-характерното е, че между тях би следвало да има голямо разминаване, защото в противен случай лицето не би направило завещание.
1-ви вид наследяване: Наследяване по закон
Не само в България, но и в повечето страни по света, ако човек не напише завещание, имуществото му се разпределя съгласно законните наследници. Това е така нареченото наследяване по закон.
При определени условия, наследници могат да бъдат и родителите, ако са преживели своите низходящи.
Обикновено, това включва преди всичко съпругът или съпругата и децата, ако има такива. Наследяването би могло да се случи и по съребрена линия, като така могат да наследяват братя и сестри, както и техните деца.
2-ри вид наследяване: Наследяване по завещание
Лицето, което напише завещание, може да определи как и кому да се разпредели неговото имущество след смъртта му. Някои хора отричат този вид наследяване, докато за други няма нищо по-естествено от това.
По закон, лицето има право свободно да разпределя и да се разпорежда с имуществото си, стига да не накърнява интересите на наследните със запазени дялове (това са децата и брачният партньор).
Важно е да се каже, обаче, че извън така наречените запазени дялове, човекът отново има свободата да се разпорежда с имуществото си така, както намери за добре.
Съществуват различни форми на този вид завещание. Така например, някои хора избират да предоставят цялото или част от имуществото си на наследници още по време на живота чрез дарение.
Това най-често се прави срещу гледане и издръжка, като така наследниците поемат ангажимент към наследодателя, като се ангажират да му осигуряват финансова подкрепа и грижи, от каквито той се нуждае.
Ако имате въпроси относно наследството по закон и по завещание, можете да се обърнете за консултация към екипа на SofLaw.bg, където ще можете да научите всичко, което е от значение за вас.