Озеленяване на двор – целия процес стъпка по стъпка
Пролетта е тук, а природата около нас започва да навлиза в най-красивия си етап – раззеленяването.
Този период от годината събужда приятни емоции и чувства у повечето от нас, а едва ли има по-добър момент от този да обмислите едно озеленяване на вашия двор, тераса или терен.
Как се озеленява правилно
Допитахме се до експертите от софийската фирма за озеленяване UniGarden-bg.com в какво се състои процесът по озеленяване на двор или друго пространство, както и какво трябва да знаем, ако искаме да осъществим озеленяване в София.
1. Подготвителни работи
Този етап включва всички ключови подготвителни работи, без които крайният продукт не би бил възможен.
Първото и най-важно е почистването на терена. Това включва пръскане на подбрания терен с тотален или селективен хербицид, както и отстраняване на всякакви нежелани елементи, дънери, камъни, плевелна растителност и строителни отпадъци.
След това е важно почвата да бъде обработена адекватно, особено когато тя е с влошен механичен състав.
В зависимост от състоянието на почвата върху нея могат да се извършат валиране, фрезоване, аериране и други по-специфични дейности, като например добавяне на пясък в глинести почви.
Наторяването на почвата е следващият етап от подготвителната работа – могат да се използват както минерални, така и органични торове. Ако почвата е прекалено бедна е възможно добавяне на хумусен слой на мястото на повърхностния.
Последният етап от подготвителната работа е обозначаването на посадните места на храстовата, цветната и дървесната растителност.
За целта се изкопават трапове, траншеи или дупки, въз основа на дендрологичен проект. В зависимост от двора и проектния план, се очертават водни площи, алеи и прочие.
2. Затревяване
Преминаваме и към съществената част от процеса на озеленяване – а именно затревяването. Експертите от https://unigarden-bg.com/ я определят като може би най-важната манипулация в озеленяването, а изборът на тревна смеска е повече от ключов.
Трябва да се вземе предвид и предназначението, което вашата градина има за вас – това ще определи дали изградените тревни площи ще са издържащи на отъпкване, дали ще са предназначени за сянка или пък за влажна почва.
Преди самото засяване на тревните смески се извършва заравняване на терена. Засяването може да се извърши посредством няколко различни технологии, най-често използваната от които е кръстосаният посев. Следва валиране, с което тревното семе се вкопава и полива внимателно.
3. Автоматизирани поливни системи
Дните, в които ви се налага да поливате тревните си площи на ръка, отдавна са в миналото. От UniGarden съветват да се насочите към фирма, която работи с най-съвременните методи в озеленяването, включително изграждането на модерни автоматизирани поливни системи.
Внедряването на подобни системи не само, че ви спестява време и усилия, но и осигурява точното количество вода, от което вашите тревни площи и растения се нуждаят.
Всяка поливна система се проектира и изгражда спрямо спецификите на конкретния двор или терен, така че фирмата за озеленяване, на която сте се спрели, трябва да направи това още на етап оглед.
4. Допълнителни екстри по желание на клиента
Отвъд озеленяването, всеки от вас има възможност да избере всевъзможни екстри и декоративна растителност, която да бъде засадена в двора ви.
Едни от най-популярните декорации при озеленяването на дворове са алпинеумите и скалните цветни кътове. Те са особено подходящи за вилни дворове и изкуствени езера. Създават приятна и уютна атмосфера.
Поинтересувайте се предварително от възможностите, които вашата фирма предлага, за да знаете какво още може да получите към избраната от вас услуга.
Насладете се на лятото, което предстои, като озелените и вдъхнете нов живот на вашето дворно пространство.